Програма розвитку ООН в Україні

Трансформація ринку в напрямку енергоефективного освітлення

  • Українська
  • English

Освітлення вулиці в селі Саджава

Презентація проекту «Освітлення головної вулиці в селі Саджава» та Міжнародний фольклорно-етнографічний фестиваль «Саджавське намисто»

 

Проект ПРООН«Трансформація ринку в напрямку енергоефективного освітлення», який нещодавно було розпочато в Україні, спрямований на запобігання негативним змінам клімату шляхом впровадження енергоефективних технологій в освітленні. Одним з шляхів досягнення є впровадження пілотних проектів в муніципалітетах України з метою демонстрації населенню переваг нових технологій в освітленні.

Спочатку планувалося робити пілотні проекти перш за все в крупних містах, де їх зможуть побачити широкі версти населення. «А як же ми?» – звернулися до команди проекту представники регіонів, сел, та селищ на вступному семінарі. Перед командою проекту постала складна задача: як не обділити регіони, поступити справедливо, але й досягти цілей пілотних проектів. На допомогу прийшли самі громадяни України, їх активність та завзяття допомогли найти вирішення цього завдання. «Ми плануємо провести фестиваль, присвячений 520 річниці писемної згадки про село. На цей фестиваль приїдуть представники з багатьох країн, вони матимуть змогу побачити переваги, які дає енергоефективне освітлення».

Експертна група проекту виїхала на попереднє обстеження об’єкту. Перед нею постали застарілі технології, темряву, ртутні лампи та лампи розжарювання, що поодиноко стирчали на стовпах.

Перед експертами проекту постало питання вибору технологій освітлення. Поточним часом одними з найбільш ефективними у співвідношенні люменів на вати є натрієві лампи, які дають знайоме всім жовте, майже монохромне освітлення, яке непогано слугує потребам безпеки, але не є естетичним. Але ж освітити планувалося головну вулицю та пришкільну ділянку, що є обличчям села, та де проходить все культурне життя громади. Наступним очевидним вибором було сучасне метал-галогенне освітлення, яке є також відносно недорогим, в той же час даючи красиве біле світло. Але воно є досить чутливе до якості напруги, що є особливо болючим та гострим  питанням в селищах та селах. Це вимушує нас застосовувати стабілізуюче напругу обладнання, запобіжники, що значно удорожчує інсталяцію. Навіть із ними ресурс ламп значно скорочується та виникає ризик передчасного виходу із строю. Команда проекту зважилася на безпрецедентний крок – застосувати в невеличкому селі найсучасніше світлодіодне освітлення. Його підвищена контрасність дозволяє застосовувати менш потужні світильники, які дають комфортне висококонтрастне денне світло. Було придбано 15 світильників (обладнаних високоякісними світлодіодними модулями одного з  світових лідерів ЛЕД освітлення) одного з місцевих виробників для освітлення головної вулиці села Саджава та пришкільної ділянки та передані громаді села для встановлення.

Настали святкові дні, лунали промови. Письменники, державні діячи, представники громадськості, бізнесу висловлювали пошану історії села та висловлювали впевненість в успішному майбутньому цієї культурної традиції. Керівництво села та області неодноразово висловлювало подяку Програмі Розвитку ООН за реалізовану можливість долучитися до найсучасніших технологій в галузі енергоефективного освітлення. В своїй промові керівник проекту, Сергій Варга, зокрема наголосив на  важливості нових технологій для сталого розвитку та охорони навколишнього середовища.

Немаловажним фактором для громади є те, що село отримало можливість заощаджувати кошти на електроенергію та використовувати їх на інші важливі потреби. «Уявіть собі», – сказав С. Варга, – «нам вдалося освітити всю головну вулицю, використавши стільки ж електроенергії, як три звичайних лампочки».

Виступ керівника проекту та наступна демонстрація освітлення викликали загальний інтерес, учасники були в захваті. Представники інших регіонів висловили бажання прийняти участь у наступних пілотних проектах і попросили поділитися отриманим досвідом, щоб застосувати його у своїх регіонах, навіть за рахунок власного бюджету.
У рамках цього проекту призаміні 15 ламп розжарювання потужністю 200Вт на 15 світлодіодних світильників потужністю 21 Вт можна отримати такий економічний та екологічний ефекти за оптимістичним сценарієм:

через 1 рік – економія електроенергії та фінансів, відповідно у розмірі 10 342 кВт/год і 8 842 грн. Зменшення викидів СО2 -на 13т;

через 5 років – економія електроенергії та фінансів, відповідно, у розмірі 51 713 кВт/год. і 44 214 грн. Зменшення викидів СО2 – на 65.

Успіх цього проекту також було відмічено Богородчанською Районною Державною Адміністрацією: http://goo.gl/lhocl

 

а також Обласною Державною Телерадіокомпанією м. Івано-Франківська

http://goo.gl/0V9bV